فرهت: رسیدگی به موسیقی مثل پروژه بزرگراه نیست/ به تشویق بیشتر از بودجه نیاز است
2013/11/30
image

شاهین فرهت گفت: رسیدگی و ‌حمایت از وضعیت موسیقی کشور نیاز به پول زیادی ندارد زیرا درباره پروژه پل یا بزرگراه صحبت نمی‌کنیم.

این آهنگساز معاصر در گفت‌وگو با خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، گفت: طی سال‌هایی که در دانشگاه‌های کشور تدریس می‌کنم، شاهد نبوغ و استعدادهای جوان ایرانی به ویژه در سال‌های اخیر بوده‌ام که عملکرد بسیار درخشانی داشته‌اند.

او ادامه داد: طی ۵ سال گذشته حضور استعدادهای خوب در نوازندگی و درک موسیقی بسیار امیدوارکننده است که البته آکادمی‌ها فضای کافی برای حمایت از همه استعدادها را ندارند.

فرهت خاطرنشان کرد: موسیقی این کشور پشتوانه قوی دارد و من از دولت جدید انتظار دارم تا شرایط برای اجرای آهنگسازان جوان فراهم شود. این کار نیاز به بودجه چندانی ندارد و هنرمندان با تشوق دلگرم می‌شوند. از طرفی آثار آهنگسازان ایرانی باید به خارج از مرزها برود و با توجه به تجربیاتم می‌گویم که سطح موسیقی ما از خیلی کشورها بالاتر است.

وی افزود: آثار آهنگسازان ایران باید در سطح جهان منتشر شود.

او با اشاره به سخنان رییس جمهور مبنی بر نظارت حداقلی دولت در امور فرهنگی گفت: با ارتقای سطح فرهنگ مردم دیگر نیازی به ممیزی نیست. تعدادی از استادان موسیقی هم هستند که اصلا نیازی ندارند که آثارشان ممیزی شود. سال‌ها پیش اسم چند هنرمند منتشر شد و گفتند، این‌ها نیازی ندارند که آثارشان ممیزی شود و امیدوارم آقای مرادخانی هم در این زمینه مسمم باشند.

فرهت معتقد است: مردم ما بسیار هنردوست هستند و خودشان خوب و بد را از هم تشخیص می دهند و به هر حال ایران دارای پشتوانه فرهنگی بالایی است.