فرهت: آثار هنرمندان برگزیده جشنواه باید منتشر شود
2014/3/5
image

شاهین فرهت در گفت و گو با هنرآنلاین، با اشاره به پیشرفت موسیقی در بین جوانان خاطرنشان کرد: خوشبختانه به دلیل وجود آکادمی‌هایی مانند دانشگاه‌ها و مدارس عالی موسیقی که در آن‌ها رویکردی آکادمیک به موسیقی وجود دارد شاهد پیشرفت این هنر در سال‌های اخیر بوده‌ایم.

او ادامه داد: آثاری که ارائه می‌شود نشان از پیشرفت موسیقی در ایران دارد و باید با حمایت‌های بیشتر از جوانان مستعد فرصتی را برای ادامه این پیشرفت فراهم آوریم.

این آهنگساز و نوازنده پر آواز موسیقی با اشاره به تدریس موسیقی در مقاطع مختلف دانشگاهی در ایران، افزود: جشنواره فجر مجالی برای ارائه آثار برگزیده‌ای را برای اهالی موسیقی فراهم کرده تا در رقابتی فشرده بتوانند آثار خود را مطرح کنند.

عضو هیات داوران بخش آهنگسازی کلاسیک ایرانی و پایان‌نامه‌ها درباره کیفیت آثار رسیده به جشنواره امسال گفت: در میان آثار رسیده هم کارهای خوب و استاندارد وجود دارد و هم کارهای ضعیف و متوسط. ولی در این میان برخی از آثار واقعا از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

فرهت به اضافه شدن بخش پایان‌نامه در جشنواره موسیقی فجر نیز اشاره کرد و افزود: ایده‌ها و پایان‌نامه‌های بسیاری در سال‌های اخیر تهیه می‌شد که متاسفانه گاهی شاهد بودیم که این آثار در قفسه‌ها خاک می‌خورد و جشنواره موسیقی فجر فرصتی را برای ارائه این پایان‌نامه‌ها فراهم آورد.

این موزیسین خاطر نشان کرد: رقابت میان گروه‌های مختلف در جشنواره فجر از جذابیت بالایی برخوردار است، ولی نباید نفرات برگزیده را پس از برگزاری جشنواره‌‌ رها کنیم. این هنرمندان سرمایه‌های موسیقی ایران هستند و باید به آن‌ها توجه شود.

او با بیان اینکه جشنوراه فجر فرصتی را برای آثار مختلف موسیقی از سراسر ایران فراهم آورده، گفت: البته برای هیات داوران مهم نیست که آثار از کدام منطقه به جشواره رسیده است، اما همین که شاهد حضور آثار در ژانرهای مختلف و از مناطق مختلف هستیم خود نکته‌ای قابل توجه است. جشنواره موسیقی فجر فرصت خوبی را برای هنرمندان جوان شهرستانی برای مطرح کردن آنان فراهم آورده است.

این هنرمند با بیان اینکه نسل جدید هنرمندان موسیقی بسیار پرتلاش ظاهر شده‌اند، اظهار کرد: هم در ایران و هم در سراسر جهان نسل جدید حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. شاید این نسل از نظر خلاقیت و احساس آثار کمی دچار ضعف شده باشد، ولی به میزان قابل توجه تکنیک در آن‌ها بالا رفته است.

فرهت در مورد نحوه حمایت از نفرات برگزیده نیز گفت: همیشه در همه جای دنیا آثار نفرات برگزیده فستیوال‌های موسیقی را به صورت آلبوم پخش می‌کنند. وقتی که آن هنرمند می‌بیند که اثرشان به صورت لوح فشرده و به صورت گسترده پخش شده با انگیزه بیشتری فعالیتش را ادامه می‌دهد.

او اضافه کرد: برای مثال وقتی هنرمندی از دانشگاه تهران با رتبه نخست فارغ‌التحیل شده و اثرش نیز در جشنواره موسیقی فجر نیز حائز رتبه‌های بر‌تر شده باید از او حمایت کرد و آثار او را انتشار داد. این امر در کنار ایجاد انگیزه برای هنرمند سبب ماندگاری اثر او نیز می‌شود.

این هنرمند عرصه موسیقی پیشنهادی را برای برگزاری جشنواره‌های موسیقی فجر در سال‌های آینده ارائه کرد و گفت: می‌توان هر سال بر روی یک موضوع تمرکز پیدا کرد. برای مثال یک سال بر روی آهنگسازی، یک سال بر روی نوازندگی، یک سال بر روی تحقیق و پژوهش و…

فرهت درباره حضور نسل‌های مختلف اهالی موسیقی در جشنواره نیز گفت: حضور جوانان و چهر‌ه‌های شناخته شده هیچ منافاتی با هم ندارد. این جشنواره فرصتی برای جوانان و مجالی برای دلگرمی هنرمندان با تجربه‌تر است.

او در پایان به حضور معاونت هنری جدید و ریاست جدید دفتر موسیقی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه قول‌هایی برای احیای ارکسترهای مختلف و کارهای عقب مانده در موسیقی داده شده است. امیدوارم در دولت جدید فرصتی فراهم شود تا هنرمندان ایرانی آثار خود را در کشورشان ارائه کنند.