در مراسم رونمایی کتاب “برترین ویولنیست های کلاسیک جهان” عنوان شد / تحقیق از این پس در دست جوانان خواهد بود
2013/11/1
image

شاهین فرهت در مراسم رونمایی یک کتاب گفت: نسل جوان ذهن آماده ای برای مطالعه دارند که مساله تحقیق از این به بعد در دست جوانان خواهد بود و این نشان دهنده آن است که میراث گذشتگان موسیقی به هدر نخواهد رفت.

به گزارش سایت خانه موسیقی، مراسم رونمایی کتاب “برترین ویولنیست های کلاسیک جهان” با حضور شاهین فرهت(استاد دانشگاه و آهنگساز)، مازیار رئیسی(گردآوردنده این کتاب) و جمعی از علاقمندان، روز سه شنبه در سالن اجتماعات خاننه موسیقی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، شاهین فرهت گفت: هرچه در این مملکت درباره موسیقی نوشته شود بسیار لازم است و در آینده مورد رجوع قرار خواهد گرفت. ما امروز در اول راه هستیم چون راه آموزش موسیقی ما سینه به سینه است و مساله تحقیق در حاشیه قرار خواهد گرفت.

وی افزود: آکادمی های مختلفی برای موسیقی داریم و در دانشگاه ها نیز موسیقی تدریس می شود و در آنجا به صورت علمی کار می شود و مساله تحقیق پرورش پیدا می کند. در این چند سال گذشته کتاب های مختلفی را در زمینه موسیقی دیدم که البته اشکالاتی وجود دارد چون در ابتدای راه هستیم. اما تیتر های کتاب ها بسیار جالب است. امروزه علاقمندان موسیقی به آن از جنبه تخصصی نگاه می کنند.

فرهت گفت: ایران همیشه کشور شعر بوده نه موسیقی. ما باید جایگاه خودمان را بشناسیم. همانطور که در مغرب زمین سعدی، حافظ، مولانا و فردوسی نبود، همانطور هم در کشور ما بتهوون، برامس و شوپن وجود نداشت و اینها را باید باور کنیم. اما از این به بعد شاهد پیشرفت های بیشتر خواهیم بود.

وی افزود: یکی از شانس های من این است که با نسل جوان سر و کار دارم و در مدت عمرم جز موسیقی کار دیگری نکردم. سی سال است در کنکور بوده ام اما در این چند سال اخیر استعداد های خوبی را دیده ام که از اقصی نقاط ایران می آیند. از نظر نوازندگی هم نسل تازه دست بسیار آماده ای برای تکنیک دارد. همچنین ذهن آماده ای برای مطالعه دارند که مساله تحقیق از این به بعد در دست جوانان خواهد بود. این نشان دهنده آن است که میراث گذشتگان موسیقی به هدر نخواهد رفت. موسیقی ایرانی بُعد ملودیک دارد و بسیار مهم است و جا دارد آهنگسازان آینده هم بصورت علمی از آن استفاده کنند.

این استاد دانشگاه گفت: کتاب هایی که من دیدم فاقد اشکال نیست چون موسیقی علمی در کشور ما بسیار جوان است. آهنگسازی و تحقیق در مغرب زمین حدود ۱۱۰۰ سال تاریخ دارد. این کتاب بسیار ارزنده است زیرا به این جوان برای کارهای بعدی تکنیک می دهد. عنوان کتاب هم بسیار جالب است که نشان از عشق به ویولن و تکنیک های آن دارد.

فرهت در قسمت دیگری از سخنانش خطاب به گرد آوردنده کتاب “برترین ویولنیست های کلاسیک جهان” گفت: وقتی قرار است نام برترین ویولنیست های جهان را ببریم ذهن را بیشتر به ویولنیست های معاصر می برد. اما تارتینی که مرزی بین باروک و کلاسیک است در این کتاب آورده شده که بهتر بود کلاسیک ها در یک بخش جداگانه آورده می شدند. همینطور نام کنسرتوهای پاگانینی هم آورده نشده است.

این استاد دانشگاه در پایان سخنانش گفت: کتاب هایی که در ایران نوشته می شود ناظر ندارند. در دیگر کشور ها وقتی کتابی می نویسند به یک ناظر می دهند تا مرور کند و اشکالات آن را بگویند و در همه رشته ها هم همینطور است.

نباید از نقد شدن ترسید 

در ادامه مراسم، مازیار رئیسی، گردآورنده کتاب “برترین ویولنیست های کلاسیک جهان” که ۱۷ سال سن دارد، گفت: من خودم را نویسنده نمی دانم و این کتاب یک کار پژوهشی است و چون نوازنده ویولن هستم در برهه ای از دوره نوازندگی ام خیلی بی انگیزه بودم ولی به مرور زمان با تعدادی از نوازندگان آشنا شدم و با خودم گفتم دوست دارم مثل اینها باشم.

وی افزود: متاسفانه رسانه ها در ادائه دادن موسیقی کلاسیک به مردم کم کاری می کنند و آلبومی هم از هنرمندانی که در این زمینه فعالیت می کنند منتشر نمی شود و حمایتی هم از اینها نمی شود.

این نوازنده جوان ویولن گفت: هدف من از انتشار کتاب این بود که موسیقی مورد علاقه خودم را بین مردم اشاعه دهم و کمک کوچکی به نوازنده های مثل خودم داشته باشم. با انتشار این کتاب خواستم بگویم هر کسی در هر سنی می تواند فعالیت کند و از نقد شدن نترسد.

رئیسی گفت: برای این کتاب یک سال و نیم وقت گذاشتم که بسیار ناچیز است ولی امیدوارم این کاری که انجام دادیم را علاقمندان بپسندند و تصور خوبی نسبت به موسیقی کلاسیک داشته باشند. اگر با این کار ها بتوانیم موسیقی کلاسیک را به میان مردم بیاوریم و از نوازنده های کلاسیک هم حمایت کنیم، این موسیقی از حدی که هست بسیار بالاتر خواهد رفت.

او در پایان سخنانش گفت در این کتاب پنجاه نفر از نوازندگان برتر جهان معرفی شده اند که اجرای برخی از آنها در سی دی همراه کتاب قابل شنیدن است.

پس از این سخنان شیدا اسماعیلی، مدیر انتشارات شیدمهر که انتشار کتاب “برترین ویولنیست های کلاسیک جهان” را بر عهده داشت گفت: در زمینه تحقیق موسیقی در کشور ما کار زیادی نشده است. مازیار رئیسی این مجموعه را گرد آوری کرد که درخور تحسین است. من هم خواستم در این کار سهمی داشته باشم و این کار را منتشر کردم.

وی افزود: مازیار رئیسی از پدر مادری برخوردار است که او را در مسیر درستی قرار داده اند ولی نکته ای که باید به آن اشاره کنم این است که همیشه در مسیر هنر خطراتی مانند غرور وجود دارد که امیدوارم ایشان در آینده که بیشتر فعالیت می کنند در این مسیر نیافتد.